Timberland Glasses TB1768-H 052 56
| Gender | Men's |
| Main color | Brown |
| particularities | No |
| Frame color | Brown |
| Frame material | plastic |
| Glass color | Demo glasses |
| Glass material | plastic |
| Filter category | No |
| style | square |
| Glass effect | No extras |
| Protection | No |
| Size | 56-15-145 |
| Glass width | 56mm |
| Bridge width | 15mm |
| Temple length | 145mm |
| Spring hinge | No |
| scope of delivery | Original case |
| Frame style | Full rim |